aktywizacja pr
Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych
12 lipca 2017
wakacje or
Praca na wakacje
18 lipca 2017

Klub Młodego Przedsiębiorcy – Studio Jogi Shangri-La

DSC 0091 1

Czy da się połączyć pasję z pracą? Jaka była droga do własnego biznesu? O jodze, biznesie i pasji opowiadają Joanna Dwornik – właścicielka Studia Jogi Shangri-La, instruktorka jogi i członkini „Klubu Młodego Przedsiębiorcy” oraz Grażyna Tabor – instruktorka jogi.

Dla Joanny Dwornik joga to sposób na życie. Jak sama mówi: – jest ona złożonym systemem, bowiem są to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale także pewien określony kodeks, który wpływa na nasze zachowania, kształtuje nasz światopogląd . Oprócz asan (pozycji jogi), praktykujemy też ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, medytacyjne. Joga jest drogą do wnętrza siebie, poszukiwania swojego prawdziwego ja. Efektem naszej pracy jest świadome i spokojne życie. – Joga jest systemem pracy z ciałem i umysłem – dodaje Grażyna Tabor – jednocześnie jest to najstarszy i najbardziej bezpieczny system pracy z ciałem jaki świat wymyślił.

Gdy pojawiła się pierwsza myśl o studiu jogi, a było to ok 5 lat temu, pojawiła się też nazwa Shangri-La. To nazwa mitycznej krainy wiecznej szczęśliwości w Tybecie, gdzie ludzie żyją w zgodzie i harmonii. Czy nie tego pragniemy w życiu codziennym? Stwierdziłam, że jeżeli kiedyś stworzę swoje studio, to właśnie tak będzie się nazywało – wspomina Joanna Dwornik.

Kto może uprawiać jogę? Zdecydowanie to aktywność dla wszystkich. Jest ona nie tylko dla ludzi zdrowych, ale też dla osób, które cierpią na różne dysfunkcje. Joga wspomaga leczenie wielu schorzeń fizycznych, takich jak dyskopatia, skolioza, czy problemy hormonalne. Bardzo dobre efekty przynosi także w walce z zaburzeniami snu, czy pracy ze stresem. Dodatkowo usprawnia funkcjonowanie naszego ciała- wzmacnia układ krwionośny, mięśniowy ,kostny, nerwowy. Pomaga się rozluźnić i wyciszyć. Sprawia, że czujemy się lepiej w swoim ciele i jesteśmy sprawniejsi. To wspomaganie pracy całego naszego organizmu.

Zaczynając praktykę jogi nie należy się bać, że sobie nie poradzimy. Przede wszystkim joga to nie akrobatyka. Nie trzeba wykonywać skomplikowanych pozycji, które często widzimy w kolorowych magazynach. Jak twierdzi Grażyna Tabor, joga to praca z samym sobą. Nie przekraczamy zakresu możliwości własnego ciała. W praktyce jogi korzystamy z szeregu pomocy – klocków, pasków, wałków, które mają za zadanie pomóc nam wejść i wytrwać w pozycji, żeby raca była skuteczna. Joga uczy pokory i możliwości obserwowania swoich ograniczeń. Jak trafnie podsumowuje Joanna Dwornik – skoro nie chcemy krzywdzić innych, to nie krzywdźmy też siebie, nie krzywdźmy swojego ciała.

Praca ze swoim ciałem wpływa też na psychikę, między innymi poprzez walkę z ograniczeniami. Jest to system holistyczny, bowiem podczas wykonywania asan umysł musi współpracować z ciałem. Joga to praktyka do wewnątrz. – W dzisiejszych czasach ludzie są zabiegani, przemęczeni i pragną takiego zatrzymania. Joga daje możliwość obserwacji siebie, swojego wnętrza i ciała. Podczas półtoragodzinnej praktyki, ciało zaczyna się mimowolnie rozluźniać, a razem z nim umysł. Jest to czas kiedy jesteśmy skupieni na sobie, zapominamy o pracy, obowiązkach, życiu codziennym. To proces który wiąże się ze zmianą diety, nawyków. Joga sprawia, że żyjesz pełniej, bardziej świadomie – twierdzi Joanna Dwornik.

Joanna Dwornik i Grażyna Tabor poznały się ok 10 lat temu. – Grażyna była moją pierwszą, prawdziwą nauczycielką jogi. Przed spotkaniem z nią miałam pojedyncze doświadczenia z jogą, które jednak nie sprawiły, bym zaczęła regularną praktykę. Dopiero spotkanie z Grażyną było tym, które mi pokazało czym joga jest i jakie przynosi korzyści. Pomysł aby razem zająć się jogą zawodowo pojawił się ok 5 lat temu, ale moment decyzji i odwagi przyszedł dopiero w 2016 r. – wspomina właścicielka studia.

Jak podkreślają instruktorki Studio Jogi jest połączeniem pasji z pracą. Jednak trochę to trwało, aby dziewczyny znalazły w sobie gotowość, by zacząć tę pasję traktować jak zawód. Szczególnie, że nie miały doświadczenia biznesowego. Dla Joanny Dwornik przełomowym momentem, była pierwsza ciąża: – Kiedy zaszłam w ciążę byłam bardzo aktywną osobą, w świetnej formie. Z powodu problemów zdrowotnych , musiałam większość ciąży przeleżeć, nie mogłam praktykować. Później kiedy mój synek był już na świecie, długo nie mogłam wrócić do ćwiczeń i kiedy w końcu stanęłam pierwszy raz na macie byłam w strasznej kondycji. I to była taka lekcja pokory. Przez kilka miesięcy, kiedy wracałam do formy, joga pokazała mi jaką ma moc, ile może dać. Wtedy zapaliła się we mnie lampka, że to trzeba przekazać dalej, że nie mogę tego zachować tylko dla siebie. Ale ostateczna decyzja zapadła po urodzeniu drugiego dziecka. Znalazłam wtedy odwagę, by zostawić stałą pracę i rzucić się na głęboką wodę.

O chęci dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem, mówi także Grażyna Tabor, która od 20 lat prowadzi zajęcia jogi. – Decyzja o otwarciu studia nie była łatwa również z tego względu, że w mieście takim jak Racibórz joga jest niszową aktywnością. Studio jogi jest tutaj czymś nowym. Co prawda niektóre kluby fitness mają w swojej ofercie takie zajęcia, ale joga jest tam traktowana czysto fizycznie. Nasze podejście jest holistyczne, według całej filozofii jogi – mówi instruktorka. Wtóruje jej Joanna Dwornik, która zauważa, że nie wystarczy kurs, by zostać instruktorem jogi. Najważniejsza jest praktyka własna, rozwój, chęć uczenia się , pogłębiania swojej wiedzy i i empatia dla innych.

Na zajęcia do Shangri-La może przyjść każdy. Zajęcia są podzielone na grupy – jest joga dla dzieci, dla kobiet w ciąży i joga na dwóch poziomach zaawansowania (dla początkujących i średnio zaawansowanych). Dodatkowo w wakacje organizowany jest obóz jogi w Poziomkowej Górce, na który są jeszcze wolne miejsca  – Zobacz

Studio Jogi Shangri-La działa już 4 miesiące. – Oprócz odwagi i ciągłego doskonalenia siebie, przy prowadzeniu działalności ważne jest także wsparcie z zewnątrz. Dla mnie bardzo pomocny okazał się Inkubator Przedsiębiorczości. Brałam udział w kilku szkoleniach, w spotkaniach w zakresie zdobywania dotacji, a także samodzielnej promocji. Uczestniczyłam także w Śniadaniu Biznesowym. Uważam, że była to bardzo ciekawa inicjatywa. Cały czas utrzymuję zresztą kontakt z Inkubatorem, który rozwiewa moje wątpliwości, pojawiające się w związku z prowadzeniem firmy – podsumowuje Joanna Dwornik.

 

 

Studio Jogi Shangri-La

ul. Mariańska 9, 47-400 Racibórz

tel: 535 997 928

www.shangrilastudiojogi.blogspot.com

Facebook